Kopíruj jen s mojí Ikonkou !.!.!Tohle byl můj nejlepší blog. Největší počet návštěvníků? Až 400. Byl to můj dobrý blog.Díky všem kdo přišel a zalíbilo se mu tu.
JortreePan Facebook

3. srpna 2011 v 15:16 | jortree

Mark Zuckerberg


Zakladatel a CEO Facebook


Datum narození:

14.5 1984 (27 let)

Místo narození:

Dobbs Ferry, New York, USA

Znamení:
Býk
FOTO: Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg je nejmladším (dolarovým) miliardářem s věkem pod 25 let. Jeho majetek lze jen těžko odhadnout, pětiprocentní podíl na svém webu Facebook.com se mu však podařilo prodat Microsoftu za neuvěřitelných 240 miliónů. A to Facebook teprve nedávno oslavil čtvrté narozeniny.

Mark se narodil 14. května 1984 v městečku Dobbs Ferry ve státě New York. Už od malička byl blázen do technologií a programování. Spolu se svým kamarádem Adamem D'Angelem na střední škole sestrojil inteligentní MP3 přehrávač, který zaujal hned několik větších firem, odmítli ho však prodat.

Ze střední odešel Zuckerberg na prestižní Harvard, na kterém se věnoval programování. Vytvořil hned několik sociálně orientovaných webových stránek, z nichž jedna by se dala přirovnat českému Líbimseti.cz, a s další skončil před kárnou komisí, protože se naboural do univerzitní databáze, nicméně úspěch mu přinesl až Facebook.

Facebook je sociální síť, do níž se lidé zapojují proto, že jim usnadňuje jejich kontakt s přáteli, popřípadě jim pomáhá získat přátele nové. Kromě možnosti nahrávat fotky a komunikovat je dnes doprovázen spoustou dalších prvků, například her.

Zuckerbergův web si neuvěřitelně rychle získal oblibu po celém Harvardu, jen během prvních dvou týdnů se do něj přihlásila více něž polovina studentů (mimochodem, Zuckerberg sám prý dal Facebook dohromady za stejně dlouhou dobu). Proto se rozhodl Facebook zpřístupnit i dalším vysokoškolákům. Nejprve ze Stanford a Yale, poté po celých USA.

Zuckerberg se inspiroval jedním ze svých vzorů, Billem Gatesem, a rozhodl se školu opustit. Přesunul se do kalifornského Palo Alto, kde si spolu s kamarádem z Harvardu Dustinem Moskovitzem pronajal malý domek, který sloužil jako první kancelář. A měl štěstí, že si ho všiml Peter Thiel, spoluzakladatel PayPalu, systému usnadňujícího platby po internetu, který se stal prvním velkým investorem.

V polovině roku 2006 měl již Facebook sedm milionů uživatelů a začal představovat lákavé sousto pro významné hráče na Internetu. Kolem Zuckerberga začal kroužit Microsoft a Viacom, Yahoo! se dokonce blýsklo konkrétní nabídkou, a to nemalou - nabídlo jednu miliardu dolarů!

Zuckerberg však prodat nechtěl, měl s Facebookem dalekosáhlé plány. Chtěl ho přeorientovat ze stránky určené především vysokoškolákům na sociální web pro všechny. A to se mu začalo dařit - podíl uživatelů starších 35 let začal výrazně stoupat, stejně tak se uchytil mezi středoškoláky.

V současnosti má Facebook okolo 50 milionů uživatelů a MySpace, doposud neohrozitelná jednička s více než 100 miliony zaregistrovaných se začíná obávat o svoji pozici. Na konci roku 2007 navíc prodal Zuckerberg dvacetinu Facebooku Microsoftu a vyinkasoval za ni 240 milionů dolarů. To mu poskytuje dostatek kapitálu na další rozvoj.

Úspěch Facebooku s sebou přinesl též žalobu Markových spolužáků Divyi Narendra a Camerona a Tylera Winklevosse, kteří tvrdí, že po něm chtěli, aby naprogramoval sociální síť podle jejich představ a on jim jejich myšlenky sprostě ukradl. Zuckerberg však samozřejmě tvrdí opak a je si jist, že spor vyhraje.

Facebook nyní zaměstnává okolo 500 zaměstnanců, jen za tento rok by se měl počet zdvojnásobit. Odhaduje se, že pokud Zuckerberg vyrazí na burzu (což nejspíš plánuje na rok 2009), tržní cena Facebooku bude přes deset miliard dolarů.

Zuckerbergovi stále nebylo ani pětadvacet, přesto však už nyní patří k legendám a především k největším současným vizionářům na internetu. Přes obrovský úspěch a bohatství (řádově miliardy dolarů, názory na hodnotu Facebooku se liší) je údajně stále skromný a příliš se nezměnil, nejčastěji ho lze potkat v tričku a sandálech.

Facebook.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama